بایگانی دسته: سئو (SEO)

سئو ( SEO ) چیست؟

SEO (سئو )چیست؟
سئو مخفف کلمه Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای راحت تر پیدا شدن سایت توسط موتور های جستجو گر نظیر موتور جستجوگر گوگل ، بینگ و یاهو می باشد.
چرا سئو مهم است؟
امروزه وب سایت های بسیاری در دنیای وب به منظور معرفی خدمات ساخته شده اند که راحت ترین راه برای یک کاربر جستجوی آنها از طریق موتورهای جستجوگر می باشد. بدون وجود این موتورهای جستجو گر پیدا کردن نیازهای یک کاربر مطمئنا کار دشواری است.
اما این موتورهای جستجوگر برای خود قوانینی را وضع کرده اند که بر اساس رعایت آن قوانین رتبه و جایگاه وب سایت ها در لیست نتایج حاصل از جستجو مشخص می شود. در زیر نکات کلیدی برای بدست آوردن رتبه مناسب در موتورهای جستجو گر را عنوان خواهیم کرد.

 • محتوای غیر تکراری
 • انتخاب کلمات کلیدی
 • انتخاب عنوان صفحه
 • انتخاب توضیح مناسب برای صفحه
 • انتخاب آدرس مناسب برای دسترس به صفحه
 • به اشتراک گذاشتن صفحه

محتوای غیر تکراری : محتوا یا همان متن درون صفحات سایت یا در بلاگ نباید در صفحات اینترنتی دیگر عینا تکرار شده باشد . به هیچ وجه از هیچ جای صفحات اینترنتی متن کپی نکنید یا اگر از مجله یا کتابی برداشته اید مطمئن شوید که در دیگر سایتها تکرار نشده باشد . ( قسمتی از متن خود را در موتورهای جستجو سرچ نمایید )

موتورهای جستجو گر امروزی بسیار هوشمند بوده و تمام کلمات شما را آنالیز میکنند و حتی با چند تغییر در متن کپی شده هم محتوا را تکراری شناسایی میکنند .

درون صفحات خود از لینک به صفحات دیگر سایت خود استفاده نمایید و حتما حداقل یک عکس با نام مرتبط با توضیح متن یا تیتر  آن در متن خود داشته باشید مانند تصویر زیر

SEO-SAMPLE

لزوما  نیازی نیست تیترهای هر متن غیر تکراری باشد ولی حتما توضیح درباره آن باید غیر تکراری باشد . به عنوان نمونه “سایت ساز آنلاین” یک عبارت بسیار تکراری با فراوانی در حدود 5.840.000 بار تکرار در صفحات وب است ولی توضیحی که برای این عبارت در سایت شما قرار می گیرد، جایگاه شما را نسبت به دیگر سایت ها ارتقاء داده و صفحه شما را دارای اعتبار میکند .

نکته مهم : توجه داشته باشید تا حد ممکن محتوای خود را بصورت متن در سایت وارد کنید و جداً از قرار دادن تصویر از مطلب پرهیز نمایید، زیرا موتور های جستجو امکان خواندن مطالب موجود در تصاویر را ندارند.

استفاده از کلمات کلیدی در وب سایت: سعی کنید کلمات و محتوای سایت خود را بر اساس موضوع سایت خود بهینه سازی کنید. به عنوان مثال چنانچه وب سایت شما در رابطه با معرفی آثار هنری شما می باشد، ذکر مطالب بی ربط باعث می شود موتورهای جستجو گر سایت شما را به اشتباه در دسته بندی دیگری قرار داهد. همچنین با توجه به این که تمامی کلمات در این جستجوگرها ذخیره می شود، استفاده از کلمات کلیدی و مهم باعث پیدا شدن سایت شما در صورت جستجوی همان کلمه توسط یک کابر می شود. به عنوان مثال اگر وب سایت شما در رابطه با عکاسی باشد و شما از کلماتی همچون عکاسی، عکس، و کلمات مرتبط استفاده کنید، در صورت جستجوی کلمه عکاسی سایت شما نسبت به سایر وب سایت هایی که فاقد این کلمه در محتوای خود میباشند جایگاه بهتری خواهد داشت.

TITLE یا عنوان صفحه: بهترین راه برای با خبر کردن موتورهای جستجو از موضوع صفحه انتخاب عنوانی با جمله بندی روان، خلاصه و در عین حال کامل است. در هنگام جستجو در گوگل حتما متوجه شده اید که هر کدام از نتایج حاصل از جستجو از 3 بخش ساخته شده است. به عنوان مثال در گوگل شکل ظاهری نتایج به شکل زیر می باشد.

search-engin

در تصویر بالا عنوان یا title صفحه با قلم درشت تر که نشان از اهمیت بیشتر این مورد نسبت به بقیه موارد دارد، ظاهر شده است.
این را هم در نظر داشته باشید که عنوان صفحه در محتوای صفحه نمایش داده نمیشود ولی در بالاترین قسمت پنجره مرورگرتان نمایش داده میشود.
برای انتخاب عنوان صفحه نکات مهمی وجود دارد که در نظر گرفتن آنها برای بهبود جایگاه سایت شما در لیست نتایج حاصل از جستجو توسط موتورهای جستجوگر تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 • عنوان صفحه را مطابق با موضوع و محتوای صفحه انتخاب کنید.
 • حداکثر تعداد حروف پیشنهاد شده 70 حرف است.
 • سعی کنید از کلمات فارسی و نه فینگلیش استفاده کنید.
 • سعی کنید کلمات کلیدی صفحه را در عنوان صفحه بگنجانید.
 • برای جدا کردن قسمت های مختلف عنوان از علامت | استفاده کنید.
 • برای هر صفحه عنوان غیر تکراری و یونیک انتخاب کنید.

مهم ***** پر کردن تمامی بخشهای مربوط به سئو 

تمامی بخشهای مربوط به سئو  در تنظیمات دکمه و عکس در محیط ویرایشگر قالب و همچنین عکسهای که در اسلایدر و گالری از طریق پنل مدیریت قرار می دهید( از قسمت ویرایش عکسها در پنل مدیریت می توانید عکسهای گذشته را نیز سئو نمایید )  باعث بهبود سئو می شود .

مهم ***** استفاده از ابزارهای جانبی سئو :

******حتما این دو أموزش را اجرا کنید در غیر این صورت سایت شما به صورت کامل در موتورهای جستجوگر شناسایی نمیشود .

گوگل وبمستر

بینگ وبمستر

برای تغییر TITLE یا عنوان صفحه  در قسمت پنل مدیریت – مدیریت سایت – صفحات سایت ویرایش صفحه – قسمت سئو را تکمیل نمایید .

برای تغییر عنوان اصلی سایت به بخش تنظیمات مراجعه نمایید .

Description یا توضیحات صفحه: توسط این قابلیت، شما این امکان را خواهید داشت که توضیحات مربوط به صفحه را این بار کمی جزئی تر با توجه به بیشتر بودن محدودیت حروف به کار رفته در متن، وارد کنید. توجه داشته باشید که این متن در صفحه سایت دیده نمی شود و تنها در لیست نتایج ظاهر میشود. به عنوان مثال در تصویر قبل، متن توضیح صفحه، در آخرین جایگاه بعد از آدرس سایت، با رنگ خاکستری، نمایش داده شده است.

نکات مهم در مورد انتخاب توضیح مناسب برای صفحات:

 • توضیح صفحه را مطابق با موضوع و محتوای صفحه انتخاب کنید.
 • حداکثر تعداد حروف پیشنهاد شده بین 150 تا 160 حرف است.
 • سعی کنید از کلمات فارسی و نه فینگلیش استفاده کنید.
 • سعی کنید کلمات کلیدی صفحه را در عنوان صفحه بگنجانید.
 • برای هر صفحه توضیح غیر تکراری و یونیک انتخاب کنید.

 

برای تغییر Description یا توضیحات صفحه در قسمت پنل مدیریت – مدیریت سایت – منو و صفحات سایت – ویرایش صفحه – قسمت سئو را تکمیل نمایید .

آدرس صفحه: همانطور که می دانید هر صفحه برای دسترسی نیاز به آدرس مشخصی دارد. به وسیله سایت ساز و فروشگاه ساز پوپش شما می توانید آدرس های کاملا مناسب برای صفحات سایت خود انتخاب کنید. اما چه آدرسی برای SEO مناسب قلمداد می شود؟
فرمت آدرس برای سایت های ساخته شده توسط سایت ساز و فروشگاه ساز پوپش به شکل زیر می باشد.
http://yourSite.com/#!/page-address
حتما متوجه علامت !# در ساختار آدرس شده اید. از آنجایی که سایت های ساخته شده توسط پوپش از تکنولوژی های برتر وب همانند Ajax جهت سهولت برای کاربران در تغییر صفحه و سهولت برای دارنده سایت جهت طراحی سایت، استفاده می شود. این علامت هیچ تاثیر منفی در SEO شما ایجاد نمیکند.

نکات مهم در مورد انتخاب آدرس مناسب برای صفحات:

 • بر خلاف عنوان سایت آدرس باید به وسیله حروف لاتین ساخته شود.
 • آدرس سایت باید تا حد امکان خلاصه و در بهترین حالت از یک کلمه ساخته شده باشد.
 • در صورت نیاز به استفاده از کلمات بیشتر، کلمات ادرس را به وسیله حرف – یا _ از هم جدا کنید.
 • بهتر است آدرس دارای مفهوم باشد و از حروف تصادفی ساخته نشده باشد (شما می توانید آدرس را به صورت فینگلیش و یا معادل مفهوم کلمه در زبان انگلیسی انتخاب کنید.)

برای تمامی موارد گفته شده یک نکته مهم مشترک است: تا جایی که امکان دارد سعی کنید عنوان و آدرس و توضیح صفحه را تغییر ندهید و در همان ابتدا این موارد را با دقت انتخاب کنید.

اشتراک گذاری: شاید مهم ترین مبحث در بحث SEO اشتراک گذاشتن صفحات در وب سایت های دیگر می باشد. محبوب کردن صفحات یا به اصلاح Link Popularity به این معنی است که صفحه به اشتراک گذاشته شده تا چه حد در بین کاربران محبوب است.ملاک هایی برای اندازه گیری این محبوبیت توسط موتورهای جستجوگر وجود دارد که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم.

 • تعداد کلیک روی آدرس به اشتراک گذاشته شده توسط کاربران
 • تا جایی که امکان دارد آدرس مورد نظر را در سایت هایی با موضوع مشابه با سایت خود به اشتراک بگذارید.
 • از عنوان مناسب برای لینک خود استفاده کنید. به عنوان مثال قرار دادن لینک به صورت کامل (مثل: http://yoursite.com/) یا استفاده از کلمات بی ربط مثل (برای دیدن وب سایت ما اینجا کلیک کنید) صحیح نمی باشد. در مثال ذکر شده عنوان مناسب برای آدرس می تواند به شکل زیر باشد:

برای بازدید از سایت ساز و فروشگاه ساز پوپش کلیک کنید.

لینک های ساخته شده در این وب سایت ها به عنوان Backlink یا Inbound Link تاثیر بسزایی در بازدید و رتبه SEO شما خواهد داشت.مسلما موتورهای جستجوگر به سایت هایی که بیشتر به اشتراک گذاشته شده اند اهمیت بیشتری خواهد داد.

معرفی سایت به موتورهای جستجوگر
حال که شما با موفقیت صفحات سایت خود را راه اندازی و نکات ذکر شده را رعایت کردید وقت آن رسیده است که موتورهای جستجوگر را از وجود سایت خود با خبر کنید.
معمولا پس از گذشت یک مدت کوتاه یا بلند (بسته به نوع اشتراک گذاری شما) موتور های جستجو شروع به بررسی و ذخیره اطلاعات شما میکنند.برای تسریع این مورد شما می توانید به صورت دستی آنها را از وجود سایت خود با خبر کنید.
هر موتور جستجوگر راههای متفاوتی برای اضافه کردن آدرس وبسایت شما در اختیار شما قرار میدهد.
آسان ترین روش برای اضافه کردن سایت ورود به صفحه اختصاصی این موتورهای جستجوگر می باشد.
 اضافه کردن سایت در گوگل
 اضافه کردن سایت در بینگ
توجه داشته باشید که برای اضافه کردن لینک ممکن است از شما خواسته شود که وارد حساب کاربری خود شوید.

نکاتی که در این مورد باید به آن توجه کنید:

 • مدت زمان قرار گرفتن در لیست وب سایت های موتورهای جستجو از یک هفته تا چند ماه ممکن است به طول بیانجامد.
 • صفحات سایت ممکن است به طور کامل لیست نشوند اما جای نگرانی نیست چون با گذشت زمان به تدریج تمامی صفحات لیست خواهند شد.

برای اطمینان از لیست شدن سایت خود در گوگل میتوانید به صفحه اصلی جستجوگر گوگل بروید و این عنوان را جستجو کنید:

Site:YourWebsite.com

و تمامی صفحات لیست شده به نمایش در خواهند آمد.

استفاده از سرویس بلاگ پوپش

بلاگ یک سیستم بسیار ساده برای قراردادن محتواست که برای موتورهای جستجو بسیار اهمیت دارد . اگر موارد گفته شده در بالا در نوشته های بلاگ خود رعایت کنید . بسیار به سئو سایت شما کمک خواهد کرد .

پر کردن تمامی بخشهای مربوط به سئو 

تمامی بخشهای مربوط به سئو  در تنظیمات دکمه و عکس در محیط ویرایشگر قالب و همچنین عکسهای که در اسلایدر و گالری از طریق پنل مدیریت قرار می دهید( از قسمت ویرایش عکسها در پنل مدیریت می توانید عکسهای گذشته را نیز سئو نمایید )  باعث بهبود سئو می شود .

استفاده از ابزارهای جانبی سئو :

گوگل وبمستر

بینگ وبمستر